Deklaracja Dostępności         telrfon 84 6313434           telrfon spzlojec@op.pl      
Stona główna Logowanie
Chmurki
Chmurki
Baner tytuł
Ozdoba1
Słońce
Napis
Dziecko 1
Dziecko 2
Lupa   Przycisk 1 Przycisk 2 Przycisk 3 Przycisk 4

 
 

 

00019413


 
Kwiecień 2022
07
Czwartek
XXIV Międzynarodowy Konkurs Plastyczny Ludzie ludziom zgotowali ten los im. Augusta Kowalczyka
Aktualności
Ikona  Ikona

Wstecz
Dalej

 

GABRIELA PAŁCZYŃSKA z klasy IV została Laureatką XXIV Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Ludzie ludziom zgotowali ten los im. Augusta Kowalczyka.

 

Temat przewodni tegorocznej edycji konkursu:

 ,,Nie bądź obojętny'',,Moja córko, moja wnuczko. Rówieśnicy mojej córki, rówieśnicy mojej wnuczki. Możecie nie znać nazwiska Primo Levi. Primo Levi był jednym z najsłynniejszych więźniów tego obozu. Primo Levi użył kiedyś takiego sformułowania ?To się wydarzyło, to znaczy, że się może wydarzyć, to znaczy, że się może wydarzyć wszędzie, na całej ziemi. (...) I to chciałbym powiedzieć mojej córce, to chciałem powiedzieć moim wnukom, to chciałem powiedzieć rówieśnikom mojej córki, rówieśnikom moich wnuków, gdziekolwiek mieszkają: w Polsce, w Izraelu, wA meryce, w Europie Zachodniej, w Europie Wschodniej, tak, w Europie Wschodniej, to bardzo ważne. Nie bądźcie obojętni, jeżeli widzicie kłamstwa historyczne. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana do potrzeb aktualnej polityki, nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana, ponieważ istotą demokracji jest to, że większość rządzi, ale demokracja na tym polega, że prawa mniejszości muszą być chronione równocześnie. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza, narusza przyjęte umowy społeczne, już istniejące. Bądźcie wierni przykazaniu. Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny, bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie, jakna Was, jak na Waszych potomków jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba.?

 

Geneza konkursu wiąże się z obchodami Miesiąca Pamięci Narodowej, kiedy to co roku w kwietniu ww. instytucje oraz Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem organizowały wyjazdy tyskiej młodzieży do Muzeum. Pierwsza edycja konkursu, o zasięgu miejskim, odbyła się w 1993 roku jako reakcja na wyrażanie przez uczniów swoich refleksji powstałych w czasie zwiedzania byłego obozu koncentracyjnego. Duże zainteresowanie konkursem spowodowało, że w 1999 roku pierwszy raz zasięgiem objął on całą Polskę, natomiast w 2005 roku odbyła się pierwsza edycja międzynarodowa. Od tej pory konkurs odbywa się co roku, wcześniejsze edycje odbywały się w trybie biennale. W 2013 roku konkurs poświęcono pamięci wieloletniego przyjaciela MDK 1 oraz współtwórcy konkursu, byłemu więźniowi KL Auschwitz o numerze 6804, Augustowi Kowalczykowi. August Kowalczyk wraz z innymi byłymi więźniami obozów koncentracyjnych - Grzegorzem Czempasem, Florianem Grankiem, Barbarą Puc, Haliną Birenbaum, Barbarą Kruczkowską, Arturem Krasnokuckim, Wacławem Diakończykiem, JerzymFijołkiem, Jerzym Marią Ulatowskim, Bogdanem Bartnikowskim relacjonowałprzed laureatami konkursu swoje obozowe przeżycia oraz przez wiele lat był przewodniczącym konkursowego jury.

Konkurs organizowany jest co roku przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenauw Oświęcimiu oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach.

       WSTECZ Miejsce publikacji: Aktualności Autor: Mirosław Kuduk
Utworzono: 2022-04-07, Aktualizowano: 2022-04-10.
Odsłon: 9527 razy
 
TWOIM ZDANIEM

        Dodaj komentarz

 
 
 
Chmurki 1
Chmurki 2
WAŻNE TERMINY
N Pn Wt Śr Cz Pt So
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23

Najnowsze publikacje:

Warto przeczytać:

Mail

Szkoła Podstawowa
im. Dzieci Zamojszczyzny w Złojcu

Złojec 226
22 - 413 Nielisz
pow. zamojski, woj. lubelskie

Telefon tel. 84 6313434

spzlojec@op.pl   www.spzlojec.net

Inspektor Ochrony Danych:
Agnieszka Błaziak agnieszka.blaziak@cbi24.pl

Mirosław Kuduk © 2017
  Proszę czekać... TłoTłoTło 
  Tło
  Proszę czekać... TłoTło 
  Tło
   Tło 

 
 


 
   
Ładowanie